خبرهای ویژه

» اخبار سیاسی » ان‌شاءالله دستورالعمل حفظ کرامت عملیاتی شود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۲:۵۹

 کد خبر: 173772

ان‌شاءالله دستورالعمل حفظ کرامت عملیاتی شود

یک وکیل دادگستری گفت: دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه در راستای حقوق اساسی و قانون اساسی ما تبیین شده که شاید تا حدودی این موارد در دستگاه قضایی کمرنگ شده بود.

عبدالله سمامی در گفت‌وگو با پیام فارس، با بیان اینکه همانگونه که از اسم دستورالعمل «حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» محرز است، بسیار متعالی بوده و دستورالعمل درست و شایسته‌ای به نظر می‌رسد، اظهار کرد: به هر حال در ابتدا باید از اشخاصی که از این دستورالعمل پشتیبانی کردند تقدیر و تشکر کرده و همین اندازه که این دستورالعمل در دستور کار عزیزان در قوه قضائیه قرار گرفته است باید بسیار سپاسگزار و خوشحال باشیم.

وی افزود: ان‌شاءالله این دستورالعمل که به نوعی در راستای حفظ حقوق مردم تبیین شده، در قوه قضائیه عملیاتی شود.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه در راستای حقوق اساسی و قانون اساسی ما تبیین شده که شاید تا حدودی این موارد در دستگاه قضایی ما کمرنگ شده بود و کسانی که این دستورالعمل را نوشتار کردند بسیار دستورالعمل خوب و در راستای حقوق عالیه مردم تبیین و تنظیم کرده‌اند.

سمامی تصریح کرد: اکرام مردم و کسانی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند با توجه به اینکه واقعا آسیب دیده بوده و برای رفع مشکلات خود به این دستگاه مراجعه می‌کنند، برای دستگاه قضایی واجب بوده و رعایت حقوق متهم یکی از مواردی است که در این دستورالعمل تبیین خوبی داشته است.

وی افزود: رعایت حقوق رسانه‌ها و اصحاب رسانه که می‌توانند نقش مهمی در اطلاع رسانی و بازتاب خوبی از اخبار قوه قضائیه داشته باشند یکی دیگر از موارد خوبی است که در این دستورالعمل به آن اشاره شده است.

این وکیل دادگستری در خصوص نحوه برخورد با وکلای دادگستری و حفظ احترام آنها، اظهار کرد: با توجه به نقش بسیار با اهمیت وکلای دادگستری در دستگاه قضایی، این موضوع می‌تواند یکی از موارد خوب ارزش‌های انسانی و تعالی انسانی در قوه قضائیه تلقی شود. همچنین دستگاه‌های رابطه و مربوط به دستگاه قضایی همچون کانون کارشناسان و کارشناسان رسمی دادگستری نظارت بیشتری را می‌طلبد و اینها هم می‌تواند جز دستورالعمل‌های این قوه باشد.

وی افزود: همانطور که دستگاه قضایی و پرسنل آن باید در خصوص این دستورالعمل پاسخگو باشند، دستگاه‌های تابعه نیز به نوعی در مورد آن باید پاسخگو باشند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکهه ان‌شاءالله ضمانت اجرای خوبی برای دستورالعمل حفظ کرامت در نظر گرفته شود، گفت: با در نظر گرفتن ضمانت اجرای درست و مناسب است که این دستورالعمل تا پایان حرکت خواهد کرد و ایمان دارم که اهدافی که پشت این دستورالعمل قرار دارد، اهداف بسیار عالی و درستی است.

سمامی ادامه داد: ریاست قوه قضائیه راهکارها و مواردی را در جهت جلوگیری از اعمال مجرمانه یا جلوگیری از مواردی که اطاله دادرسی را در پی دارد و بسیاری از موارد دیگر که قوه قضائیه از ابتدا و الان آغاز کرده،‌ دنبال می‌کند که دستورالعمل حفظ کرامت هم در راستای همان موارد بوده و اهداف آنها در این زمینه بسیار خوب است.

وی تاکید کرد: باید ضمانت اجرای قوی وجود داشته باشد که افراد و دستگاه قضایی فقط به عنوان یک دستورالعمل شعاری به دستورالعمل حفظ کرامت نگاه نکرده، بلکه خود را نسبت به این دستورالعمل پاسخگو بدانند.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: ایمان دارم که اگر اینگونه باشد مطمئنا شاهد تحول بسیار بزرگی در دستگاه قضایی خواهیم بود.

سمامی با اشاره به اینکه رعایت مباحث مبتنی بر حقوق متهم که از جمله آن نگاه به حقوق وی، نگاه به قانون و بر مبنای قانون عمل کردن یکی از موارد مهم در این دستورالعمل است، گفت: یعنی سلیقه‌ای عمل کردن را باید کنار بگذارند و خود را پشت سر قانون حفظ کنند چون این قانون است که اصل است و هر کسی که بخواهد پایش را از قانون این طرف یا آن طرف بگذارد مطمئنا باید روزی پاسخگو باشد.

وی در پایان گفت: با توجه به برخورد شدیدی که قوه قضائیه با فساد دارد، باید همه ما بدانیم که اگر به نوعی کجروی کنیم یک روزی نوبت ما خواهد شد. فلذا باید تمامی این موازین را رعایت کنیم و بر مبنای اصل قانون پیش برویم که این موضوع می‌تواند یکی از نتایج خوب دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه باشد.


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار سیاسی

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
قربانیان زلزله اکوادور به 272 نفر رسیدند
۰۹ دی ۱۳۹۶ 939596 بازدید
فیلم بررسی رنو ساندرو
۰۹ دی ۱۳۹۶ 938044 بازدید
تبلیغات
تبلیغات