خبرهای ویژه

» اخبار استان فارس » بسیاری ازمبتلایان به ایدز ازبیماری خودآگاهی ندارند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ - ۱۲:۵۰

 کد خبر: 28548

بسیاری ازمبتلایان به ایدز ازبیماری خودآگاهی ندارند

بسیاری ازمبتلایان به ایدز ازبیماری خودآگاهی ندارند


بسیاری ازمبتلایان به ایدز ازبیماری خودآگاهی ندارند

به گزارش پیام فارس ، دکتر محمد مهدی گویا یکشنبه در همایش و کارگاه آموزشی سه روزه پایش و ارزشیابی چهارمین برنامه راهبردی ایدز در شیراز اظهار داشت : ۸۴ درصد از افراد شناسایی شده مرد و مابقی زن هستند اما نگرانی اصلی از آنجا است که شمار مبتلایان زن در حال افزایش است .
این مقام مسئول با بیان اینکه ابتلای بانوان به ایدزخطرات دوچندان برای سلامت جامعه دارد گفت : بانوان آلوده به ایدزمی توانند کودکان و افراد دیگر جامعه را نیزمبتلا کنند ومتاسفانه به رغم پیشرفت هایی که درمورد شناسایی افراد آلوده و اجرای برنامه های پیشگیرانه داشته ایم در زمینه تشخیص بیماری ایدز در کودکان و درمان کودکان موفقیت چشمگیری بروز نکرده است .
رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه تشخیص ایدز در کودکان را بسیار سخت، زمان بر و پیچیده توصیف کرد و گفت: بعد از تشخیص نیز موارد درمان در این طیف بسیار هزینه بر است و برخی داروهای درمان ایدز کودکان نیز در دسترس نیست .
گویا بر درمان پویا و پایدار و درمان در دسترس تاکید کرد و گفت : تجربه جهانی نشان داده که درمان مقطعی دراین عرصه جواب نمی دهد، موارد درمانی باید پویا و همیشگی باشد .
رئیس مرکزمدیریت بیماری های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین در حاشیه این همایش  اظهار داشت : راه اصلی ابتلا به ایدز در کشور ما همچنان راه تزریق و اعتیاد است ، متاسفانه برخی افراد نمی خواهند این مسئله را بپذیرند و صورت مسئله را پاک می کنند .
گویا ادامه داد : بسیاری از کشورها که منشاء بروز ویروس ایدز بوده اند در سال های گذشته توفیقات خوب در کنترل و پیشگیری داشته اند ، کشور تایلند اکنون راه انتقال از مادر به کودک را کاملا کنترل کرده اند و در برخی کشورهای اروپایی راه انتقال از طریق تزریق کاملا بسته شده است .
وی با اشاره به اینکه تا سال ۲۰۳۰ کشورمان باید به جایگاه مطلوب در کنترل ایدز برسد گفت : دراین زمینه برنامه راهبردی تدوین شده ، این برنامه بلند پروازانه و با افق وسیع اما دست یافتنی و شدنی است و نباید به آن به عنوان یک برنامه رویایی نگریست .
گویا با بیان اینکه هنوز در کشورمان ۶۵ درصد از افراد مبتلا را شناسایی نکرده ایم گفت: خوشبختانه کشور ما هنوز در معرض همه گیری ایدز قرار نگرفته اما نگرانی هایی در باره شیوع بیشتر وجود دارد که باید کنترل شود .
در این همایش سه روزه کارشناسانی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور تازه های علمی در باره ایدز و نتایج برنامه کشوری کنترل این بیماری را به بحث می گذارند.
عامل بیماری ایدز که به بیماری مختل کننده ایمنی بدن دربرابر بیماری ها موسوم است، ویروس اچ آی وی HIV است.


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار استان فارس , اخبار علمی و فناوری فارس

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
۱۰ دی ۱۳۹۶ 503614 بازدید
قربانیان زلزله اکوادور به 272 نفر رسیدند
۰۹ دی ۱۳۹۶ 510523 بازدید
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات