خبرهای ویژه

» اخبار استان فارس » بیماری های زندانیان پرخطر را پایش و کنترل می کنیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ - ۱۲:۵۰

 کد خبر: 28544

بیماری های زندانیان پرخطر را پایش و کنترل می کنیم

بیماری های زندانیان پرخطر را پایش و کنترل می کنیم


به گزارش پیام فارس ، دکتر مهرزاد تشکریان مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور یکشنبه در همایش و کارگاه آموزشی سه روزه پایش و ارزشیابی چهارمین برنامه راهبردی ایدز در شیراز اظهار داشت: همچنین در زندان ها امکانات برای تامین بهداشت و سلامت و درمان این زندانیان فراهم است.
وی ادامه داد: ۷۰ درصد از زندانیان پرخطر با سوابق مواد مخدر وارد زندان می شوند که حدود ۱۰ درصد از این افراد جرایمی در حوزه های دیگر از جمله تجاوز به عنف، سرقت و مواردی که آنها را در معرض آسیب های اجتماعی و انواع بیماری ها قرار دهد، دارند .
مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور ادامه داد: این زندانیان می توانند حجم وسیعی از بیماری ها را با خود به زندان بیاورند که ایدز نیز یکی از این بیماری ها است، کارشناسانی در زندان های کشور به این افراد از بدو ورود مشاوره های لازم را ارائه می دهند تا رفتارهای آنها کنترل و موارد پیشگیرانه کاملا اجرا شود.
تشکریان با بیان اینکه کسی که به ایدز مبتلا است و وارد زندان می شود دغدغه درمان ندارد گفت : همه دغدغه این افراد آن است که زودتر آزاد شوند و کار خود را ادامه دهند بنابر این کنار آمدن با چنین افرادی بسیار سخت است و باید با فرهنگ یک زندانی کاملا آشنایی داشت و کاملا با او مانوس بود تا روش های درمان و پیشگیری در زندان جواب دهد .
مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور، زندان ها را به مثابه شهری کوچک با همان دغدغه شهرهای بزرگ دانست و گفت : دغدغه هایی مانند ایدز ، سل ، هپاتیت و انواع آسیب ها در زندان وجود دارد که کارشناسان ما آنها را پایش و کنترل می کنند ، این دغدغه ها برای زندانیان زن بسیار بیشتر و حساس تر از زندانیان مرد است .
وی با بیان اینکه حدود چهار درصد از زندانیان را زنان تشکیل می دهند گفت : متاسفانه موضوع طرد زندانیان زن توسط جامعه و خانواده در کشور ما همچنان یک معضل اساسی است ، فقط ۱۰ درصد از زنان زندانی ملاقاتی دارند و کسی برای دیدن آنها چندان راغب نیست ، حتی خانواده این افراد را از خود می راند ، این افراد بیشتر در خطر آسیب های اجتماعی و ایدز قرار دارند .
تشکریان ادامه داد:زندان در عین حال بهترین مکان برای تربیت و حمایت از بیماران ایدزی است،متوسط حضور یک فرد زندانی در زندان حدود ۴۵ روز است ، این مدت بسیار کوتاه برای بازپروری و آموزش است اما می توان از آن بهره درست گرفت ، مهم این است که بعد از این مدت و بعد از آزادی زندانیان را به حال خود رها نکنیم و حمایت از زندانیان به ویژه زندانیان مبتلا به ایدز ادامه یابد .


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار استان فارس

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
قربانیان زلزله اکوادور به 272 نفر رسیدند
۰۹ دی ۱۳۹۶ 510543 بازدید
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات