خبرهای ویژه

» car » داخلی‌ها روی مدار تغییر قیمت قرار گرفتند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ - ۲۰:۳۷

 کد خبر: 173759

داخلی‌ها روی مدار تغییر قیمت قرار گرفتند

به گزارش « پیام فارس»،بازار خودرو کشور طی ماه‌های گذشته همواره روزهای پرفراز و نشیبی را به خود دیده و دچار هیجانات کاذب شده است. از همین‌رو با انتشار اخباری از قبیل کاهش تیراژ تولید، توقف تولید برخی مدل‌ها، تغییر در قیمت مصوب کارخانه و اخباری از این دست، سریعا واکنش نشان می‌دهد و دچار نوسان قیمتی می‌شود. از سوی دیگر تغییر نرخ ارز نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت‌گذاری خودرو در بازار آزاد دارد. از همین‌رو طی چند هفته اخیر شاهد نزولی شدن نمودار قیمتی خودروهای داخلی در بازار آزاد بودیم. زیرا همزمان با کاهش نرخ ارز و همچنین افزایش میزان عرضه خودروسازان، تعادل نسبی میان عرضه و تقاضا در بازار شکل گرفت و همین امر موجب به ثبات رسیدن قیمت برخی مدل‌های پرتقاضا در بازار شد.
اما اکنون پس از چند هفته، باردیگر بازار خودرو روی مدار نوسان قیمتی قرار گرفته و بسیاری از خودروهای داخلی و مونتاژشده توسط خودروسازان، با افزایش ۵ تا ۱۰‌درصدی همراه شده‌اند. انتظار می‌رود این نوسان قیمت‌ها تاثیر مستقیمی بر میزان تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان حقیقی بگذارد و مجددا شاهد کم شدن میزان معاملات در بازار باشیم. با نگاهی به جداول قیمتی در بازار آزاد درمی‌یابیم قیمت اکثر خودروهای داخلی و همچنین خودروهای مونتاژی در کشور با افزایش همراه شده‌اند. بر این سایپا پراید ۱۱۱ با قیمتی حدود ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. سایپا ۱۳۱ با قیمتی حدود ۴۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در بازار ارزش‌گذاری می‌شود. همچنین تیبا صندوق‌دار با افزایش یک میلیون تومانی به بهای معاملاتی ۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است نسخه هاچ‌بک این خودرو با نام تیبا ۲ در بازار آزاد با قیمتی حدود ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریدوفروش می‌شود. ساینا EX نیز در بازار آزاد قیمتی حدود ۵۸ میلیون تومان را برای خود ثبت کرده است.
از محصولات خانواده رنو نیز می‌توان به ساندرو استپ‌وی اتوماتیک اشاره کرد که قیمت حدود ۱۸۴ میلیون تومان را برای خود ثبت و نسبت به روزهای ابتدایی هفته گذشته، افزایش ۴ میلیون تومانی را تجربه کرده است. رنو ساندرو اتوماتیک نیز در بازار آزاد قیمتی حدود ۱۷۳ میلیون تومان دارد. همچنین رنو تندر پلاس اتوماتیک حدود ۱۶۴ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین قیمت رنو تندر ۹۰ ایران‌خودرو نیز حدود ۱۲۴ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.
لیست قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار آزاد نیز به شرح زیر است: پژو ۴۰۵ بنزینی با قیمتی حدود ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، پژو پارس دوگانه‌سوز با قیمت ۹۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۷ جدید اتوماتیک با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۹۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۸۵ میلیون تومان معامله شده است. همچنین محصولات خانواده سمند از این رویه پیروی کرده و با میانگین افزایش ۲ میلیون تومانی در بازار معامله شده‌اند. بر این اساس آخرین نرخ معاملاتی برخی مدل‌های سمند به شرخ زیر است: سمند LX با قیمت ۷۸ میلیون تومان، سمند EF7 دوگانه‌سوز ۸۹ میلیون تومان، سمند سورن  ELX 94 میلیون تومان خرید و فروش شده‌اند. همچنین قیمت دنا پلاس ۲ ایربگ نیز حدود ۱۵۲ میلیون تومان تخمین زده می‌شود. اما بازار خودروهای مونتاژی افزایش بیشتری را طی روزهای پایانی هفته و نخستین روز کاری هفته جاری تجربه کرده است. بر این اساس روز گذشته قیمت پژو ۲۰۰۸ در بازار حدود ۳۱۵ میلیون تومان برآورد شده است. همچنین مزدا ۳ مونتاژی نیز نسبت‌به هفته گذشته گران‌تر شده و به بهای معاملاتی ۳۹۵ میلیون تومان رسید. جک S5 که یکی از کراس‌اوورهای چینی پرفروش و محبوب در بازار شناخته می‌شود، با افزایش ۲ میلیونی به بهای ۲۸۵ میلیون تومان رسید و هاوال H2 نیز با افزایش ۲ میلیونی به قیمت ۲۸۷ میلیون تومان نزدیک شده است. چانگان CS35 با افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۱۷۵ میلیون تومان خرید و فروش شده است. همچنین کیا سراتو مونتاژی سایپا که اکنون دیگر تولید آن به پایان رسیده است، روز گذشته با قیمتی حدود ۲۹۸ میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش شده است. البته در روزهای ابتدایی هفته گذشته، قیمت این خودروی مونتاژی در بازار حدد ۲۹۵ میلیون تومان برآورد می‌شد.


برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : car , خودرو

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
تک فرزندی
۱۴ دی ۱۳۹۶ 921314 بازدید
قربانیان زلزله اکوادور به 272 نفر رسیدند
۰۹ دی ۱۳۹۶ 939631 بازدید
تبلیغات
تبلیغات