خبرهای ویژه

» اخبار سیاسی » در مسایل مهم اقتصادی می‌توان موضوع را به همه‌پرسی گذاشت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۸:۰۱

 کد خبر: 143544

در مسایل مهم اقتصادی می‌توان موضوع را به همه‌پرسی گذاشت

یک حقوقدان گفت: آن چیزی که از اصل ۵۹ قانون اساسی می توان برداشت کرد، این است که شیوه و روش قانونگذاری یا تقنینی به موجب اصول متعدد قانون اساسی در صلاحیت تخصصی قوه مقننه است، یعنی قوه مقننه است که اعمال قانونگذاری می کند.

هوشنگ پوربابایی در گفت‌وگو با پیام فارسبا اشاره به صحبت‌های رییس جمهور مبنی بر اینکه « قانون اساسی بن بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد.» اظهار کرد: اصل ۵۹ قانون اساسی اختلافات را بیان نمی‌کند که اعتقاد داشته باشیم این اصل می گوید اگر بین قوا و مسئولان کشور اختلافی وجود دارد باید به آرای عمومی مراجعه کنیم، چنین استنباطی را از اصل ۵۹ قانون اساسی نمی توان داشت. اگر چه ممکن است اختلافی که از طریق اعمال قانون یا قوه مقننه قابل حل نباشد، زمینه اجرای مراجعه به رفراندوم یا همه پرسی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه آن چیزی که از اصل ۵۹ قانون اساسی می توان برداشت کرد، این است که شیوه و روش قانونگذاری یا تقنینی به موجب اصول متعدد قانون اساسی در صلاحیت تخصصی قوه مقننه است، یعنی قوه مقننه است که اعمال قانونگذاری می کند، گفت: اگر در مسایل مهم از حیث اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، قوه مقننه نخواهد اعمال قانون کند یا به عبارتی مساله از حیث اهمیت در درجه ای باشد که شرایط مراجعه به همه پرسی را فراهم کند، در چنین مواردی باید نظر مردم پرسیده شود؛ لذا باید به دو اصل توجه کنیم؛ یکی اینکه موضوع مهم باشد و دیگر اینکه نتوان این موضوع را از طریق اعمال، قوه مقننه حل و فصل کرد.

پوربابایی تصریح کرد: اگر موضوعی در صلاحیت قوه مقننه بوده و اختلافی هم وجود نداشته باشد و این موضوع از درجه اهمیت کمی برخوردار باشد، دلیلی بر ارجاع امر به همه‌پرسی نداریم؛ زیرا ملت به انتخاب نمایندگان این وکالت را نوعا و موضوعا داده اند که در مسایل غیرمهم که نیاز به مراجعه به آرای مردم نیست، اعمال قوه مقننه از طریق مجلس صورت گیرد.

وی افزود: به عنوان نمونه اگر در مورد موضوع فرهنگی مثل حجاب بخواهیم موضوع را به همه پرسی واگذار کنیم، باید گفت که چنین موضوعاتی در صلاحیت اصل ۵۹ قانون اساسی نیست، اما می‌توان در مورد مسایل مهم و با اهمیت اقتصادی، موضوع را به همه پرسی گذاشت.

پوربابایی در پایان گفت: هر اختلافی که قوا با همدیگر دارند در صلاحیت اصل ۵۹ قانون اساسی و همه پرسی نیست؛ زیرا این موضوع تالی فاسد دارد و از طرفی هم قابلیت ارجاع ندارد.


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار سیاسی

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
قربانیان زلزله اکوادور به 272 نفر رسیدند
۰۹ دی ۱۳۹۶ 659019 بازدید
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات