خبرهای ویژه

» اخبار اقتصادی » زنگنه: پول مفت به شرکت‌ها نخواهیم داد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۲ - ۲۰:۰۴

 کد خبر: 34560

زنگنه: پول مفت به شرکت‌ها نخواهیم داد

وزیر نفت با اشاره به نیاز سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در صنعت نفت، گفت: اگر اهداف افزایش ضریب بازیافت نفت محقق نشود، پول مفت به شرکت‌ها نخواهیم داد.بیژن زنگنه امروز در حاشیه امضای موافقت‌نامه اجرای قرارداد چهار میدان نفتی با شرکت نفت و گاز پرشیا به عنوان اولین توافق انجام گرفته پس از اصلاح مدل جدید قراردادهای نفتی ایران گفت: در حال حاضر متن قرارداد به دلیل کمبود وقت، نهایی نشده است و با امضای HOA، زمینه امضای قرارداد اصلی فراهم می‌شود.

وزیر نفت با اعلام اینکه عملا در متن HOA با قرارداد اصلی تفاوتی ندارد، تصریح کرد: در این موافقتنامه اجرایی، بار مالی اجرای پروژه، سود پیمانکاران، مدت زمان اجرا و مسائل فنی و عملیاتی پیش‌بینی شده و محدودیتی برای اجرای عملیات توسعه این چهار میدان نفتی وجود ندارد.

این عضو کابینه دولت با اشاره به خلاء عدم فعالیت شرکت‌های اکتشاف و استخراج در صنعت نفت ایران با بیش از ۱۰۰ سال سابقه فعالیت، تأکید کرد: بر این اساس در طول سه سال گذشته تاکنون، با انجام مطالعات و ارزیابی‌های متعدد، هر شرکت برای تأسیس شرکت‌های اکتشاف و استخراج تأیید صلاحیت شده‌ و قرار است قراردادهای جدید نفتی ایران با مشارکت‌ شرکت‌های تائید صلاحیت‌شده انجام شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه شرکت‌های جدید اکتشاف و استخراج نفت ایران نه تنها در داخل صنعت نفت، بلکه می‌توانند خدمات فنی، مهندسی و فناوری، صنایع نفت و گاز را به سایر کشورهای جهان صادر کنند، یادآور شد: علاوه بر این، اجرای قراردادهای افزایش ضریب بازیافت در میادین نفتی یاران شمالی، یاران جنوبی، کوپال و مارون به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون فقط در مناطق نفت‌خیز جنوب ۶۰ مخزن توسعه نیافته نفتی وجود دارد، گفت: علاوه بر این میادین متعدد تازه اکتشاف شده، میادین نفت و گاز دریایی در حوزه خلیج‌فارس وجود دارد به طوری که امکان واگذاری تمامی این میادین نفت و گاز به شرکت‌های توانمند داخلی و خارجی وجود دارد.

زنگنه با بیان اینکه در مجموع صنعت نفت دستکم به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های بخش بالادستی نفت و گاز نیاز دارد، تأکید کرد: تشکیل شرکت‌های اکتشاف و استخراج نه تنها منجر به تضعیف شرکت ملی نفت ایران نخواهد شد بلکه زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذاری و ورود تکنولوژی‌های جدید با محوریت افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز کشور خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار صنعت نفت در دوران پسابرجام تصریح کرد: هم‌اکنون میزان ضریب بازیافت تولید نفت از «سازند سروک» این میدان مشترک نفتی پنج درصد است و به عبارت دیگر ۹۵ درصد نفت این سازنده نفتی غیرقابل برداشت است.

این مقام مسئول همچنین از واگذاری توسعه چندین میدان نفتی به شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب شامل رگ سفید، آسماری خامی، کرنج، پاکدل، شادگان و … خبر داد و افزود: هم‌اکنون ۶۰۰ میلیارد بشکه نفت در میادین غرب کارون وجود دارد که با ضریب بازیافت فعلی تنها ۱۵۰ میلیارد بشکه آن قابل برداشت است.

وزیر نفت در پایان با تاکید بر اینکه چنانچه طرح‌های افزایش ضریب بازیافت در مخازن نفتی توسط شرکت‌های استخراج و اکتشاف محقق نشود، شرکت ملی نفت هیچ پول مُفتی به آنها نخواهد داد، خاطرنشان کرد: پول تنها در صورتی به شرکت‌های اکتشاف و استخراج پرداخت می‌شود که ضریب بازیافت مخازن نفت افزایش یابد.

 

زنگنه: پول مفت به شرکت‌ها نخواهیم داد


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار اقتصادی , اخبار ایران , همه اخبار

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
تبلیغات
تبلیغات