خبرهای ویژه

» اخبار ورزشی » عدم توجه کوهنوردان به هشدار ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در دماوند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۰ - ۶:۲۵

 کد خبر: 195708

عدم توجه کوهنوردان به هشدار ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در دماوند

ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در قله دماوند اعلام کرد با وجود تذکرات اعضای ستاد باز هم کوهنوردانی در هوای طوفانی با برف و باران و رعد برق اقدام به صعود کردند که این برای اعضای ستاد بسیار ناراحت کننده بود.

به گزارش پیام فارس، باتوجه به شیوع کرونا و لغو اکثر فعالیت های ورزشی از بسیار از ورزشکاران خواسته شده است تا از ورزش های گروهی پرهیز کنند. با این وجود ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در قله دماوند مستقر بوده و مشغول به امداد رسانی هستند. 

ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در قله دماوند به نظر می رسد باز هم آخر هفته شلوغی را پشت سر گذاشته اند. موارد امداد رسانی این ستاد به کوهنوردان به شرح زیر است:

چهارشنبه ۹۹/۵/۸:

حدود ساعت ۱۸:۳۰ خبر از حادثه دیدن فردی در نزدیکی آبشار یخی به ستاد داده شد تیم ستاد در این زمان در رودخانه دوم بود بلافاصله با سرعت زیاد تیم خود را به نزدیکی ارتفاع ۵۰۰۰ رساند مصدوم دچار مسمومیت شدید با گاز گوگرد شده بود پس از انتقال ایشان به بارگاه مورد درمان نهایی قرار گرفت.

بررسی و درمان ۸ مورد مشکل ams 
۳ مورد پانسمان بر اثر آسیب دیدن اندام ها 
۵ مورد هیپوترمی 
۳ مورد گرفتگی شدید عضلانی 
۶ مورد مسمومیت دارویی 
مشاوره به ۲۴ نفر از کوهنوردان در مورد مسائل صعود 

 پنجشنبه ۹۹/۵/۹: 

صعود تا ارتفاع ۵۰۰۰ جهت پوشش کوهنوردان 
یک مورد مسمومیت دارویی بسیار شدید که مورد بررسی و درمان قرار گرفت.
بررسی و درمان ۱۳ مورد مشکل ams 
۳ مورد آسیب چشم به واسطه گوگرد 
۲ مورد مشکل فشار خون 
در ساعت ۲۰ مراجعه یک کوهنورد با مشکل ams شدید که تصمیم بر انتقال او به ارتفاع پایین گرفته شد.
در ساعت ۲۱ حین انتقال این کوهنورد یک کوهنورد مصدوم دیگر در مسیر مشاهده شد بعد از چندین ساعت انتقال و با بهبود حال او ادامه همراهی این دو کوهنورد به یک گروه سپرده  شد که تا پایان مسیر با ایشان در ارتباط بودیم.
با پیشبینی هوای نامساعد روز جمله اعضای ستاد تا صبح جمعه به تمام کوهنورد هشدار عدم صعود داده و تمام تلاش خود را انجام دادند.

 جمعه ۹۹/۵/۱۰: 

با وجود تذکرات اعضای ستاد باز هم کوهنوردانی در هوای طوفانی با برف و باران و رعد برق اقدام به صعود کردند که این برای اعضای ستاد بسیار ناراحت کننده بود در هفته گذشته بر اثر برخورد رعد و برق به چندین کوهنورد و آسیب جدی ایشان باز هم شاهد اقدام به صعود تعدادی از کوهنوردان بودیم.
مرتب سازی و استریل کردن اتاق امداد 
بررسی و درمان ۴ مورد مشکل ams

ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان تذکر می دهد که با اصابت یک ساعقه به زمین تا شعاع بسیار زیادی از آن خطر بسیار بالایی دارد. خیس بودن زمین و کفش لباس کوهنوردان باعث انتقال جریان الکتریکی خواهد شد. این ستاد از تمام کوهنوردان رفتار حرفه ای می خواهد  با وجود شرایط بیماری کرونا، کوهنوردان نکات بهداشتی را رعایت کنند. 


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار ورزشی
ارسال دیدگاه

گالری فیلم
۱۰ دی ۱۳۹۶ 1163298 بازدید
تک فرزندی
۱۴ دی ۱۳۹۶ 1152213 بازدید
تبلیغات
تبلیغات