خبرهای ویژه

» car » پیش‌بینی بازار خودرو برای ماه‌های آینده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۳:۴۴

 کد خبر: 147461

پیش‌بینی بازار خودرو برای ماه‌های آینده

کاهش قدرت خرید باعث رکود بازار وارداتی‌ها شد

افزایش قیمت خودروها در چند وقت گذشته به دلایل متعددی رخ داده است‌. از جمله می‌توان به افزایش تعرفه‌ها، سخت شدن شرایط واردات‌، تصویب آیین‌نامه‌های پی‌در‌پی برای واردات خودرو و در‌نهایت افزایش قیمت ارز ‌اشاره کرد.

به گزارش « پیام فارس » ،  همه این موارد باعث شده است قیمت‌های رسمی و بازار افزایش یابد و بدین ترتیب شاهد افزایش شدید قیمت خودروها در بازه قیمتی ٨٠‌میلیون‌تومان به بالا باشیم‌.

اگر بازار خودرو از لحاظ وضعیت حاکم بر آن را بتوان به چهار مرحله تقسیم کرد باید گفت بازار خودروی ایران از مرحله سونامی امواج یا همان بازار ملتهب ناشی از افزایش قیمت عبور کرده و به مرحله شکافت هسته‌ای یعنی توقف خرید و فروش رسیده است. با وجود افزایش تعرفه‌های واردات و رشد نرخ ارز از آنجا که نرخ تورم و سود بانکی در کنترل و اختیار دولت است بنابراین نمی‌توان گفت التهاب بازار خودرو در سال‌های 90 و 91 تکرار شده است. احتمالا از نیمه دوم سال آینده بازار خودروی ایران وارد مرحله آرامش (عروسک) و پس از آن مرحله درخت پیر یعنی تعادل خواهد شد.

پیش‌بینی بازار خودرو برای ماه‌های آینده

در نهایت تمام این مسائل باعث شده است مشتریان بالقوه بازار خودرو به‌خصوص در بازه قیمتی ١٠٠ میلیون‌تومان به بالا قدرت خریدشان کاهش یابد و این کاهش قدرت خرید به‌دلیل افزایش قیمت‌ها باعث شده است بازار در رکود بیشتری فرو برود‌.

از سوی دیگر این رکود باعث می‌شود شرایط بازار هر روز پیچیده‌تر شود‌. چنانچه شرایط به همین نحو ادامه یابد، شاهد کاهش شدید حجم واردات خودرو در سال جاری خواهیم بود و این به معنای کاهش درآمد دولت از محل واردات است، هر‌چند به‌دلیل افزایش ١٠٠درصدی تعرفه‌های واردات، دولت کاهش درآمدی را تجربه نخواهد کرد زیرا درآمد دولت از واردات هر یک دستگاه خودرو در سال ٩٧ معادل در‌آمد واردات دو خودروی مشابه در سال ٩۶ خواهد بود.

از طرف دیگر کاهش عرضه خودروهای وارداتی باعث رونق خرید و فروش خودروهای دست‌دوم وارداتی و همچنین خودروهای تولید داخل در بازه قیمتی ٨٠ تا ٢٠٠ میلیون‌تومان خواهد شد‌.

در واقع اگر بخواهیم با توجه به مولفه‌های بازار به پیش‌بینی بازار خودرو در سطح کلان بپردازیم، باید بگوییم که شاهد رکود نسبی بازار‌، کاهش واردات خودرو‌، افزایش رونق خرید و فروش خودروهای وارداتی دست‌دوم‌ و افزایش فروش خودروهای تولیدی خواهیم بود‌.برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : car , خودرو

دیدگاه بسته شده است.

گالری فیلم
تک فرزندی
۱۴ دی ۱۳۹۶ 703690 بازدید
قربانیان زلزله اکوادور به 272 نفر رسیدند
۰۹ دی ۱۳۹۶ 722824 بازدید
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات